TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Grimselpass (Szwajcaria)

Grimsel (fr. Col du Grimsel, wł. Passo del Grimsel, niem. Grimselpass) – przełęcz w Alpach Berneńskich na wysokości 2165 m n.p.m. Przełęcz ta łączy Innertkirchen w kantonie Berno na północy z Gletsch w kantonie Valais na południu. Niedaleko przełęczy znajdują się źródła Rodanu, w okolicach lodowca Rhonegletscher.

Przełęcz Grimsel, Szwajcaria
Przełęcz Grimsel, Szwajcaria (fot. LoggaWiggler/pixabay)

„Grimselpass jest jedną z dziesięciu najważniejszych szwajcarskich przełęczy motocyklowych i powinna znaleźć się w każdym motocyklowym roadbooku. Tym bardziej, że jest interesująca także pod względem krajobrazowym oraz łączy się z kilkoma innymi znanymi trasami. Szczyt przełęczy leży na wysokości 2165 metrów dokładnie na europejskim dziale wód Morza Północnego i Morza Śródziemnego. Dookoła przełęczy rozrzucone są cztery sztuczne jeziora, z których tylko trzy widać z trasy. Atrakcją jest również zabytkowe schronisko, które znajduje się nie na wierzchołku przełęczy, lecz nieco poniżej, na jej północnej stronie.
Tuż za miejscowością Innertkirchen w regionie Berner Oberland droga wznosi się z umiarkowanym nachyleniem. Dopiero za wioską Guttannen zaczynamy taniec po zakrętach. Przejeżdżamy przez pierwsze wiraże ze znacznym nachyleniem i kilka tuneli na odcinkach zagrożonych lawinami. Ponad granicą lasu możemy ogarnąć wzrokiem pierwsze z malowniczych jezior. Odgrywają one znacząco role w pozyskiwaniu energii dla regionu. Bezpośrednio za ogromnym jeziorem Grimselsee znajduje się wspomniane już schronisko, które zachęca nas do przerwy na odpoczynek. Kto lubi towarzystwo, powinien przejechać jeszcze kilka ostatnich metrów w stronę szczytu przełęczy, gdzie znajduje się kolejne fantastyczne miejsce spotkań motocyklistów. Tutaj, dookoła niewielkiego jeziora i wśród zajazdów z tarasami widokowymi możemy posłuchać brzmienia silników oraz podziwiać najnowsze osiągnięcia techniki motoryzacyjnej.

Rada: jeśli macie czas, zakończcie dzień na szczycie Grimselpass w jednym z pokoi gościnny tutejszych hoteli. Zarówno wschód, jak i zachód słońca na tej górze z widokiem na ogromne jeziora to prawdziwa uczta dla zmysłów.

Na stronie południowej droga wije się w siedmiu równomiernych serpentynach w stronę Gletsch i na koniec stawia nas przed wyborem: Wallis – kierunkowskaz w prawo lub Furkapass (nr 80) – kierunkowskaz w lewo.”[1]

Przełecz Grimsel, Szwajcaria
Przełęcz Grimsel, Szwajcaria (fot. Christph22/pixabay)

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: Grimselpass
  • Kraj: Szwajcaria
  • Najwyższy punkt: 2165 m
  • Liczba zakrętów: 30 do Urlichen, 46 przez przełęcz Furkapass do Andermatt
  • Długość trasy: 33 km do Gletsch
  • Poziom trudności: średni
  • Opłata za przejazd: nie
  • Zamknięte: od listopada do maja

 

Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 200.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże