„Przełęcz Furka (Furkapass) jest jedną z najwyżej położonych dróg w Szwajcarii. Przełęcz Furka jest nie tylko połączeniem między szwajcarskimi kantonami Uri i Wallis. Stanowi również miejsce akcji jednego z filmów o agencie 007. W roku 1964 nakręcono na jej szczycie kilka scen do filmu „Goldfinger” z Seanem Connerym. Kilka innych scen powstało także w pobliskiej miejscowości Andermatt.
Nie ma zgody co do tego, czy zachodnia część przełęczy zaczyna się w miejscowości Gletsch, czy może Urlichen. Rozpocznijmy naszą trasę od wioski Urlichen, położonej w dolinie Wallis i tym samym przedłużmy podróż o kilka zakrętów. Droga na zachodniej stronie przełęczy przebiega obok linii kolejowej Furka-Oberalp-Zaknradbahn, której zabytkowe lokomotywy w letnie dni wspinają się na szczyt, wyrzucając z siebie obłoki sadzy. Uwaga! W środkowej części przełęczy trasa kolejki przecina jezdnię, co często prowadzi do tworzenia się niespodziewanych korków.
W miejscowości Gletsch znajduje się stary dworzec kolejowy i kilka hoteli. Dziś niewiele przypomina dawne czasy świetności, gdy tereny te były popularnym wśród brytyjskiej arystokracji miejscem wypoczynku. Wówczas słynny lodowiec Rodanu sięgał aż po zagrody Gletsch. Dzisiaj prawie zupełnie zniknął i tylko w górnych partiach przełęczy możemy zobaczyć jego pozostałości.
Powyżej hotelu Belvedere droga wzbija się ostro pod górę, a następnie wije w zakrętach. Na jednej z serpentyn możemy przyjrzeć się z bliska topniejącym śniegom słynnego lodowca Rodanu. Z wierzchołka przełęczy rozpościera się przed nami widok na kanton Uri w całej jego okazałości. Za szczytem droga staje się wyraźnie węższa, pełna wyrw w asfalcie i wymaga spokojnego operowania gazem, zwłaszcza w miejscach pozbawionych barier zabezpieczających. Ostatni na trasie taniec po zakrętach możemy wykonać przed miejscowością Realp. Następnie droga łagodnie opada do Andermatt.”[1]
W telegraficznym skrócie:
-
- Nazwa: Furkapass
- Kraj: Szwajcaria
- Najwyższy punkt: 2431 m
- Liczba zakrętów: 30
- Długość trasy: 40 km
- Poziom trudności: średni
- Opłata za przejazd: nie
- Zamknięte: od listopada do maja
Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 198.