TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Passo San Gottardo (Szwajcaria)

Przełęcz Świętego Gotarda (wł. Passo del San Gottardo, niem. Sankt Gotthardpass, fr. Col du Saint-Gothard) – jedna z najbardziej znanych przełęczy alpejskich. Położona w południowo-wschodniej Szwajcarii, w Alpach Lepontyjskich, łączy doliny rzek Ticino i Reuss.

Passo del San Gottardo/Przełęcz Świętego Gotarda
Passo del San Gottardo/Przełęcz Świętego Gotarda (fot. kulala13/pixabay)

„Przez wiele stuleci przełęcz St. Gotthard Pass (Przełęcz Świętego Gotarda) stanowiła jedną z najważniejszych południowo-północnych tras Alp. Łączy miejscowości Andermatt w kantonie Uri i Airolo w kantonie Ticino.

Trasa na St. Gotthard Pass odbija na południe od drogi głównej na przedmieściu Andermatt, w miejscowości Hospental i na samym początku uszczęśliwia nas serią zakrętów, aby następnie w górnej części przejść w całkiem prosty odcinek. Szczyt przełęczy, obok domu pielgrzyma, zdobią trzy górskie jeziora, pomnik generała Suworowa (który wyzwolił północne Włochy od wojsk francuskich i przez St. Gotthard Pass powracał do ojczyzny) oraz kilka zajazdów i sklepów z pamiątkami. Na największym parkingu w słoneczne dni spotykają się motocykliści z okolicznych regionów.

A teraz STOP: zanim skręcicie w kierunku południa na nową drogę St. Gotthard Pass, rozejrzyjcie się dokładnie po okolicy. Przy wschodnim nawisie skalnym zaczyna się  bowiem legendarna Tremola, jedna z głównych atrakcji St. Gotthard Pass, historyczna trasa przez południową część przełęczy, która do dziś powinna być jeszcze przejezdna. Jeszcze do niedawna pokrywała ją szkaradna nawierzchnia z kocimi łbami i mnóstwem wyrw, która mogłaby opowiedzieć niezliczone historie o doli i niedoli tych, którzy nią podążali. Gdyby kamienie potrafiły mówić… Ostatnimi laty trasa została poddana renowacji. Rada: zapomnijcie o nowej drodze St. Gotthard Pass i ze spokojną ręką na manetce gazu udajcie się trasą Tremola do Airolo, po historycznym szlaku.”[1]

Passo del San Gottardo/Przełęcz Świętego Gotarda
Passo del San Gottardo/Przełęcz Świętego Gotarda (fot. HarryFabel/pixabay)

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: St. Gotthard Pass/ Passo del San Gottardo
  • Kraj: Szwajcaria
  • Najwyższy punkt: 2108 m
  • Liczba zakrętów: 9 (nowa trasa), względnie 40 przez trasę Tremola
  • Długość trasy: 26 km
  • Poziom trudności: średni, na trasie Tremola trudny
  • Opłata za przejazd: nie
  • Zamknięte: od połowy listopada do maja

Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 196.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże