TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Nockalmstrasse (Austria)

35-kilometrowa droga Nockalmstrasse między Innerkrems na północy, a Ebene Reichenau na południu jest niewątpliwie jedną z najbardziej zróżnicowanych i najpiękniejszych alpejskich dróg, które można przejechać motocyklem, samochodem i autobusem.

Nockalmstrasse
Nockalmstrasse (fot. FelixMittermeier/pixabay)

„Naprawdę niewiele jest w Alpach dróg, które na 35 kilometrach długości nie przebiegłyby przez ani jedną wioskę. Wyjątek stanowi trasa Nockalmstrasse: między obydwoma punktami poboru opłat drogowych – na południu tuż za miejscowością Ebene Reichenau i na północy bezpośrednio za wschodnim krańcem Innerkrems – nie ma nic więcej oprócz zakrętów, zakrętów i jeszcze raz zakrętów. Trasa prowadzi nas środkiem parku Nationalpark Nockberge z wysokości tysiąca na ponad dwa tysiące metrów nad poziomem morza przez dziewicze tereny, będące dziś rzadkością. Tylko pojedyncze zajazdy, położone wśród malowniczych krajobrazów, próbują zwieść nas ze szlaku.

RADA: zafundujcie sobie postój w jednej z gospód z domowymi specjałami oryginalnej karyntyjskiej kuchni.

Idealnym połączeniem dla Nockalmstrasse są trasy Turracher Höhe i Malta Hochalmstrasse. Ze względu na ochronę przyrody na Nockalmstrasse obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów pomiędzy godziną 18.00 a 8.00, którego bezwarunkowo musimy przestrzegać. Motocykliści są za to uprawnieni do nabycia specjalnych biletów (Vorzugs-Ticket), z którymi można w korzystnej cenie zwiedzić ten cudowny region: Nockalmstrasse, Grossglockner i Gerollstrasse oraz Villacher Alpenstrasse.
Przy punktach widokowych wzdłuż odcinka do postoju zachęcają przeznaczone dla motocykli miejsca parkingowe oraz punkty informacyjne. Tutaj  można również uzyskać bezpłatną informację o przyjaznym motocyklistom zajazdach i hotelach. Tymczasem droga, wijąc się po licznych pagórkach w górę i w dół, osiąga największą wysokość na 2042 metrach w „Eisentalhöhe”. Tutaj także można znaleźć zajazdy z regionalnymi specjalnościami kuchni karyntyjskiej oraz punkt spotkań i informacji motocyklowej.”[1]

Nockalmstrasse
Nockalmstrasse (fot. der_niels/pixabay)

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: Nockalmstrasse
  • Kraj: Austria
  • Najwyższy punkt: 2042 m
  • Liczba zakrętów: 52
  • Długość trasy: 35 km
  • Poziom trudności: łatwy, na niektórych odcinkach średni
  • Opłata za przejazd: tak
  • Zamknięte: od listopada do kwietnia

Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 44.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże