TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Sudelfeldpass (Niemcy)

Przełęcz Sudelfeld (1123 m) jest częścią niemieckiej drogi alpejskiej i łączy Bayrischzell (800 m) z doliną Inn. Sudelfeldstraße jest jednym z najpopularniejszych kierunków bawarskich motocyklistów.

Przełęcz Sudelfeld w Niemczech
Przełęcz Sudelfeld (fot. TomElpunkt/www.komoot.com)

„Jeżeli zapytacie szwajcarskiego lub austriackiego motocyklistę o najsłynniejsze w Bawarii miejsce spotkań zmotoryzowanych miłośników jednosladów, odpowiedź na bank będzie brzmiała: „Sudelfdeld”. I to się zgadza. 

Sudelfeld jest rozległym i niemal bezdrzewnym obszarem wysokoalpejskim na wschód od góry Wandelstein, w którym wieki temu żył legendarny smok tzw. Tatzelwurm (robak z pazurami). Dziesiątki lat po tym, jak przestał straszyć mieszkańców, Sudelfeld szybko awansowało do miana jednej z najbardziej znanych i lubianych przez motocyklistów tras Górnej Bawarii. Jednak powtarzające się na tym szlaku poważne wypadki drogowe, spowodowane znacznymi przekroczeniami prędkości, dostarczały pożywki dziennikarzom. Niemal w ostatniej chwili udało się zapobiec wprowadzeniu całkowitego zakazu ruchu dla motocyklistów. Na całą trasę zostało nałożone ograniczenie prędkości do 60 km/h, co zupełnie nie przeszkadza czerpać przyjemności z jazdy. Zwłaszcza, że widoki na szerokie hale gór Schlierseer są po prostu genialne i przyciągają nie tylko miłośników zdjęć parkingowych.

Uwaga! We wschodniej części przełęczy droga jest mocno oszpecona dużą liczbą wypełnień bitumicznych i wymaga, szczególnie podczas cieplejszych dni, zwiększonej uwagi oraz spokojnego operowania manetką gazu. Dlatego właśnie odcinek ten jest opisany jako średnio trudny, nie z powodu nachylenia lub zakrętów, lecz głównie ze względu na stan drogi. Kontrole prędkości przeprowadzane są najczęściej bezpośrednio przed miejscowością Bayrischzell oraz w czasie weekendów.

Na dalszej wschodniej części trasy mamy do wyboru dwie możliwości: przejazd wąską górską drogą, która prowadzi wzdłuż opustoszałych zagród w dół doliny Inntal, a z drugiej strony płatny odcinek zaczynający się powyżej zajazdu „Feurige Tatzelwurm” i przebiegający przez zalesione wschodnie stoki gór Mangfall w stronę północy do Brannenburg. Stąd szybko można dostać się do nie mniej interesującej miejscowości Chiemgau.
Idealnym połączeniem dla Sudelfeld jest przełęcz Achenpass oraz w kierunku wschodnim trasa Rossfeld-Hohenringstrasse.”[1]

Przełęcz Sudelfeld w Niemczech
Przełęcz Sudelfeld (fot. TomElpunkt/www.komoot.com)

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: Sudelfeldpass
  • Kraj: Niemcy
  • Najwyższy punkt: 1123 m
  • Liczba zakrętów: 9
  • Długość trasy:  ok. 21 km
  • Poziom trudności: łatwy do średniego
  • Opłata za przejazd: nie
  • Zamknięte: nie

 

Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 30. 

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże