TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Oberjochpass (Niemcy)

Przełęcz Oberjoch – przełęcz w Alpach Algawskich położona na wysokości 1178 m n.p.m. Leży na granicy między Austrią a Niemcami. Przełęcz ta łączy miejscowość Bad Hindelang w powiecie Oberallgäu na północy i Schattwald w powiecie Reutte na południu.

Oberjochpass, Niemcy
Oberjochpass – panorama Bad Hindelang wraz z krętą drogą (fot. Andre/www.komoot.com)

„Na przełęczy Oberjoch znajdziecie kilka wiraży, które pozwolą Wam poczuć przyjemność motocyklowych przechyłów. Szczególnie południowo-zachodnią część, od Bad Hindelang w górę do Oberjoch, można określić jako trudną. Prowadzi ona na szczyt przez rzadki las i dziewięć wąskich wiraży o niekiedy słabej widoczności. Dlatego nie możemy lekceważyć tych niepozornych 300 metrów wysokości, które mamy do pokonania. Tuż za granicą miejscowości Bad Hindelang wjeżdżamy na wspaniałe zakręty ciągnące się na długości pięciu kilometrów. Warto tego doświadczyć.

Uwaga! Droga B308 służy nie tylko motocyklowym turystom, ale również samochodom dostawczym kierującym się do austriackiej doliny Tannheimer Tal i panuje na niej duży ruch. Jednak my, motocykliści, stanowimy przeważającą większość na tej trasie, szczególnie w sezonie letnim od piątkowego do niedzielnego wieczoru. Poniżej uzdrowiska Oberjoch na rozległym parkingu z widokiem na ostatnie serpentyny możemy oceniać styl jazdy kolegów, podziwiać najnowsze modele pojazdów oraz wsłuchać się w brzmienie silników.
Przełęcz Oberjoch stanowi obowiązkowy punkt nie tylko dla motocyklistów z Allgäu, również Austriacy i Szwajcarzy cenią sobie tę trasę. I jeżeli przypadkiem żaden dźwięk rury wydechowej nie zwróci Waszej uwagi, kontemplujcie widoki wspaniałych Alp Algawskich, które wznoszą się nad szybą.

W Oberjoch liczne restauracje i gospody kuszą motocyklistów, by zboczyli z trasy. Ponieważ dalszy odcinek w kierunku Wertach nie jest zbyt interesujący, polecam zatrzymać się w Oberjoch, zwłaszcza przy akompaniamencie efektownego dźwięku silnika. Jeśli godzina jest młoda, radzę jechać dalej, gdyż właściwy wierzchołek przełęczy znajduje się jeszcze przed nami. Powinniśmy więc odbić w tym miejscu na Tannheimer Tal i kierować się drogą B308 w kierunku południowego wschodu.
Tuż przed granicą austriacką przejeżdżamy przez nieoznakowany szczyt przełęczy Oberjochpass na wysokości 1150 metrów. Następnie podążamy przez miejscowość Schattwald w dół do doliny Tannheim, gdzie możemy nie tylko zatankować paliwo, lecz także cieszyć się widokiem cudownych gór Tannheim. [1]

Oberjochpass, Niemcy
Oberjochpass – widok na krętą drogę w pobliżu Bad Hindelang (fot. Jörg/www.komoot.com)
Okolice Tannheim (Niemcy)
Okolice Tannheim (fot. calimoto.com)

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: Oberjochpass
  • Kraj: Niemcy
  • Najwyższy punkt: 1150 m
  • Liczba zakrętów: 10
  • Długość trasy:  ok. 18 km
  • Poziom trudności: średni
  • Opłata za przejazd: nie
  • Zamknięte: nie

Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 24. 

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże