TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Riedbergpass (Niemcy)

Przełęcz Riedbergpass we wschodnim Allgäu, na północny zachód od miasta Oberstdorf jest jedną z niewielu przełęczy Niemiec i najwyższą przejezdną. Jej najwyższy punkt znajduje się 1407 m n.p.m.

Riedbergpass
Riedbergpass (fot. ursus/www.komoot.com)

„Ze wschodniego punktu startowego Fischen w Allgäu podążamy za drogowskazem w kierunku Balderschwang i skręcamy z ruchliwej B19 na początkowo ubogą w zakręty trasę przełęczy. Droga, biegnąc wzdłuż strumyka Schönberger Ache, wije się ku zachodowi i na długim odcinku zapewnia nam wspaniałe widoki na odnogi Alp Algawskich.
Przez Obermaiselstein wspinamy się pod górę, przy czym znaki informujące o 16-procentowym nachyleniu wydają się raczej lekką przesadą, jak pokazuje profil wysokości. Jedyny prawdziwy wiraż na przełęczy Riedbergpass znajduje się bezpośrednio na wierzchołku trasy przy kilku domach Grasgehren i ulubionym miejscu postoju motocyklistów na Grasgehren-Hütte.

Riedbergpass-Grasgehren
Riedbergpass-Grasgehren (fot. calimoto.com)

Motocykliści upodobali sobie Riedbergpass ze względu na prostotę i piękno krajobrazu, który się z niej roztacza. Ponieważ jednak w wyniku braku rozwagi kierowców wciąż dochodzi do poważnych wypadków na tej dość niegroźnej trasie, jest ona w weekendy szczególnie kontrolowana przez policję. Przestrzegajmy zatem ograniczeń prędkości i delektujmy się dalszą podróżą do doliny Balderschwanger. Tuż za miejscowością Schlipfhalden przekraczamy granicę austriacką i dojeżdżamy do malowniczego odcinka w kierunku Hittisau, miasteczka o ponadtysiącletniej historii, leżącego w odnogach gór Lasu Bregenckiego.”[1]    

Riedbergpass
Riedbergpass (fot. Robert Brands/www.komoot.com)
Riedbergpass-Schwabenhof
Riedbergpass-Schwabenhof (fot. calimoto.com)

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: Riedbergpass
  • Kraj: Niemcy
  • Najwyższy punkt: 1409 m
  • Liczba zakrętów: 1
  • Długość trasy:  ok. 30 km
  • Poziom trudności: łatwy
  • Opłata za przejazd: nie
  • Zamknięte: nie

Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 22.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże