„Jest ona nie tylko klasykiem, ale jedną z największych motocyklowych atrakcji wśród wszystkich tras Austrii, jak nie całego regionu alpejskiego. Każdy z motocyklistów powinien przynajmniej raz w życiu podbić Großglockner-Hochalpenstraße.
Atrakcyjność trasy przez wierzchołek Hochtor podnosi również fakt, że przebiega ona po pradawnych śladach historii sprzed dwóch tysięcy lat. Od zarania dziejów, aż do XVII wieku droga przez Hochtor oprócz przełęczy Brenner i Radstädter Tauern, była najważniejszym z przejść, przez które rocznie przewożono dziesięć procent wszystkich towarów handlowych z Alp Wschodnich.
Jesienią 1924 roku rozpoczęto planowanie budowy drogi o szerokości trzech metrów, z miejscami do wymijania i nachyleniem od 12 do 14 procent oraz wstępnie z prostą, szutrową nawierzchnią. Projekt wyceniono na trzy miliony szylingów (ok. 6.5 milionów euro). Jedenaście lat później, 3 sierpnia 1935 roku, uroczyście świętowano otwarcie Großglockner-Hochalpenstraße. Przez 26 miesięcy trwania prac budowlanych usunięto 870 tysięcy metrów sześciennych ziemi i skały, wzniesiono 115 750 metrów sześciennych muru, 67 mostów i zainstalowano punkty telefoniczne w 24 miejscach. Aż 3200 pracowników pracowało na 1.8 miliona zmianach. Całkowity koszt prac budowlanych w rozliczeniu końcowym z 1936 roku opiewał jednak na grube 54 miliony euro – widocznie już wtedy przekroczenie założonego budżetu w budownictwie drogowym buło ogólnie przyjętą praktyką.
Wysiłki te jednak zakończyły się sukcesem. Powstała jedna z najpiękniejszych tras widokowych Alp. Na długości prawie 60 kilometrów czeka nas tu niezliczona liczba podjazdów i zjazdów. Najwyższy punkt trasy znajduje się na wysokości 2571 metrów (Edelweißspitze).
Jednym z argumentów przemawiających za odwiedzeniem tej trasy jest jej wyraźnie motocyklowy charakter. Otóż motocykliści stanowią obecnie najliczniejszą grupę zwiedzających. Ta zbudowana z myślą o kierowcach jednośladów trasa posiada miejsca postojowe dla motocykli, punkty informacyjne i noclegowe oraz depozyty do przechowywania kasków i wyposażenia.”[1]
O Großglockner-Hochalpenstraße przeczytacie również tutaj.
W telegraficznym skrócie:
- Nazwa: Großglockner-Hochalpenstraße
- Kraj: Austria
- Najwyższy punkt: 2571 m
- Liczba zakrętów: 56
- Długość trasy: 64 km
- Poziom trudności: średni do trudnego
- Opłata za przejazd: tak
- Zamknięte: od listopada do kwietnia
Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 60.