TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Timmelsjoch (Austria, Włochy)

Przełęcz Timmelsjoch (niem. Timmelsjoch, wł. Passo del Rombo) – przełęcz położona na wysokości 2509 m n.p.m., na granicy Austrii (kraj związkowy Tyrol) i Włoch (region Tyrol Południowy). Oddziela ona Alpy Ötztalskie od Alp Sztubajskich. Przełęcz Timmelsjoch łączy austriacką miejscowość Sölden na północnym zachodzie (powiat Imst) z włoską miejscowością San Leonardo in Passeiertal (Prowincja Bolzano) na południowym wschodzie.

Timmelsjoch/Pass Rambo
Timmelsjoch/Pass Rambo(fot. www.timmelsjoch.com)

„Timmelsjoch wymaga niewątpliwie doświadczenia w jeździe po przełęczach. Jazda przez wysoką na ponad 2500 metrów przełęcz, począwszy od doliny lodowców Ötztal, przez skąpane w słońcu winnice Passeiertal pozostanie niezapomnianym doświadczeniem, jeśli pokonamy ją bez niepotrzebnego stresu. Trasa spełnia ku temu wszelkie konieczne warunki: po stronie austriackiej obowiązuje bezwarunkowy zakaz poruszania się samochodów ciężarowych powyżej ośmiu ton, samochodów z naczepami i autobusów. To oznacza, że droga należy wyłącznie do nas, motocyklistów, i kierowców samochodów, co tylko dodaje przełęczy Timmelsjoch uroku.
Od miejscowości Zwieselstein droga wspina się długimi wirażami ku szczytowi i podczas wspinaczki odsłania przed nami piękne widoki na okoliczne Alpy Tyrolu Północnego i Południowego.
Timmelsjoch to najgłębsza niepokryta lodowcem przełęcz w głównym łańcuchu Alp między Reschenpass a Brenner. Jej nazwa jest starsza od nazwy przełęczy Brennerpass i po raz pierwszy pojawiła się jako „Thymelsjoch” w liście grafa Eschenlohe z Górnej Bawarii w roku 1241. Wiekim dniem dla całego Tyrolu, doliny Ötztal oraz pionierów trasy Timmelsjoch był 17 lipca 1959. Wtedy to, po zaledwie czterech latach budowy, ukończono tę idealnie wpasowaną w krajobraz, 12-kilometrową trasę z Untergurgi na szczyt przełęczy. Część południową z Passeiertal wznoszono pod rządami Mussoliniego od roku 1933, jednak prace zostały wstrzymane z powodów politycznych (dwa kilometry przed szczytem). Stan ten utrzymywał się do września 1968 roku, kiedy oficjalnie otwarto połączenie przez Timmelsjoch w obu kierunkach.”[1]

Timmelsjoch
Timmelsjoch (fot. Whistofino/Pixabay)
Timmelsjoch
Timmelsjoch (fot. GeorgSchober/Pixabay)
Timmelsjoch
Timmelsjoch (for. www.timmelsjoch.com)

Obowiązkowym przystankiem na przełęczy Timmelsjoch było Top Mountain Motorcycle Museum – muzeum motocykli położone po austriackiej stronie, nieco poniżej szczytu, zaliczane do najważniejszych ośrodków poświęconych motoryzacji. Piszę było, bo w styczniu br. muzeum doszczętnie spłonęło. Ogień nie oszczędził wyjątkowej kolekcji ponad 250 motocykli, samochodów i motorowerów. Kto był niech się cieszy, a kto nie był niech żałuję. Ja żałuję.

Top Mountain Motorcycle Museum
Top Mountain Motorcycle Museum (fot. www.crosspoint.tirol)
Top Mountain Motorcycle Museum
Top Mountain Motorcycle Museum (fot. www.crosspoint.tirol)
Pożar Top Mountain Motorcycle Museum
Pożar Top Mountain Motorcycle Museum (Materiały prasowe)

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: Timmelsjoch/Pass Rambo
  • Kraj: Austria/Włochy
  • Najwyższy punkt: 2509 m
  • Liczba zakrętów: 44 (przez Plata im Passeiertal)
  • Długość trasy: 49 km
  • Poziom trudności: średni do trudnego
  • Opłata za przejazd: tak
  • Zamknięte: od połowy października do połowy czerwca

 

Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 84.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże