Przełęcz Timmelsjoch (niem. Timmelsjoch, wł. Passo del Rombo) – przełęcz położona na wysokości 2509 m n.p.m., na granicy Austrii (kraj związkowy Tyrol) i Włoch (region Tyrol Południowy). Oddziela ona Alpy Ötztalskie od Alp Sztubajskich. Przełęcz Timmelsjoch łączy austriacką miejscowość Sölden na północnym zachodzie (powiat Imst) z włoską miejscowością San Leonardo in Passeiertal (Prowincja Bolzano) na południowym wschodzie.
„Timmelsjoch wymaga niewątpliwie doświadczenia w jeździe po przełęczach. Jazda przez wysoką na ponad 2500 metrów przełęcz, począwszy od doliny lodowców Ötztal, przez skąpane w słońcu winnice Passeiertal pozostanie niezapomnianym doświadczeniem, jeśli pokonamy ją bez niepotrzebnego stresu. Trasa spełnia ku temu wszelkie konieczne warunki: po stronie austriackiej obowiązuje bezwarunkowy zakaz poruszania się samochodów ciężarowych powyżej ośmiu ton, samochodów z naczepami i autobusów. To oznacza, że droga należy wyłącznie do nas, motocyklistów, i kierowców samochodów, co tylko dodaje przełęczy Timmelsjoch uroku.
Od miejscowości Zwieselstein droga wspina się długimi wirażami ku szczytowi i podczas wspinaczki odsłania przed nami piękne widoki na okoliczne Alpy Tyrolu Północnego i Południowego.
Timmelsjoch to najgłębsza niepokryta lodowcem przełęcz w głównym łańcuchu Alp między Reschenpass a Brenner. Jej nazwa jest starsza od nazwy przełęczy Brennerpass i po raz pierwszy pojawiła się jako „Thymelsjoch” w liście grafa Eschenlohe z Górnej Bawarii w roku 1241. Wiekim dniem dla całego Tyrolu, doliny Ötztal oraz pionierów trasy Timmelsjoch był 17 lipca 1959. Wtedy to, po zaledwie czterech latach budowy, ukończono tę idealnie wpasowaną w krajobraz, 12-kilometrową trasę z Untergurgi na szczyt przełęczy. Część południową z Passeiertal wznoszono pod rządami Mussoliniego od roku 1933, jednak prace zostały wstrzymane z powodów politycznych (dwa kilometry przed szczytem). Stan ten utrzymywał się do września 1968 roku, kiedy oficjalnie otwarto połączenie przez Timmelsjoch w obu kierunkach.”[1]
Obowiązkowym przystankiem na przełęczy Timmelsjoch było Top Mountain Motorcycle Museum – muzeum motocykli położone po austriackiej stronie, nieco poniżej szczytu, zaliczane do najważniejszych ośrodków poświęconych motoryzacji. Piszę było, bo w styczniu br. muzeum doszczętnie spłonęło. Ogień nie oszczędził wyjątkowej kolekcji ponad 250 motocykli, samochodów i motorowerów. Kto był niech się cieszy, a kto nie był niech żałuję. Ja żałuję.
W telegraficznym skrócie:
-
- Nazwa: Timmelsjoch/Pass Rambo
- Kraj: Austria/Włochy
- Najwyższy punkt: 2509 m
- Liczba zakrętów: 44 (przez Plata im Passeiertal)
- Długość trasy: 49 km
- Poziom trudności: średni do trudnego
- Opłata za przejazd: tak
- Zamknięte: od połowy października do połowy czerwca
Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 84.