TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Passo San Boldo (Włochy)

Passo San Boldo to mała przełęcz w Veneto między miejscowościami Trichiana [329 m] i Tovena w regionie Cison di Valmarino [272 m] na odcinku 17 km. Przełęcz leży na południowym krańcu Alp i łączy Val Belluna z Val Mareno na wysokości 706 m. n.p.m.  Jest to jedna z tych dróg, którą uwielbiają fani motocykli, jak i kolarstwa.
Trasa przez przełęcz jest częścią drogi SP635 i posiada 5 tuneli i 6 mostów. Ruch na drodze regulowany jest przez kilka zestawów sygnalizacji świetlnej ze względu na to, że posiada ona jeden pas ruchu. Osoby, które chciałyby sobie poszaleć z prędkością na serpentynach będą zawiedzione, gdyż na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ze względu na liczne przypadki utknięcia w tunelu wprowadzono limit wysokości do 3,2 m. Zatem nie spotkamy tutaj dużych ciężarówek i autobusów.

Passo San Boldo
Passo San Boldo (fot. dendoktoor/pixabay)

Plany przebudowy krętej, nieprzystępnej, stromej ścieżki zwanej niegdyś „schodami św. Bòit” na drogę asfaltową, przeznaczoną do transportu kołowego przypadają na XIX wiek. Budowę rozpoczęto dopiero w 1914 roku, jednak wybuch I wojny światowej wstrzymał pracę.
Droga została zbudowana zaledwie w trzy miesiące (zimą w latach 1917 – 1918) zyskując nazwę „Drogi 100 dni”. Jeńcy wojenni, starcy, kobiety i dzieci miejscowej ludności zostali zmuszeni do pracy przy jej budowie. W końcowej fazie budowy 1400 pracowników pracowało na trzy zmiany, aby zbudować to strategicznie ważne połączenie. Pomimo ekstremalnej topografii, wymóg wykorzystania drogi do transportu ciężkiej artylerii i zaopatrzenia spowodował, że jej nachylenie nie mogło przekroczyć 12%.

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: Passo San Boldo
  • Kraj: Włochy
  • Najwyższy punkt: 706 m
  • Liczba zakrętów: 18
  • Długość trasy: 17 km
  • Poziom trudności: łatwy
  • Opłata za przejazd: nie

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże