CALIMOTO – najlepsza aplikacja motocyklowa na telefon

Przeglądając w internecie socjal media, a dokładnie grupy motocyklowe bardzo często napotkać można pytania „jakiej aplikacji motocyklowej używacie” lub „gdzie jechać”. Powyższe pytania nękały bądź nękają każdego motocyklistę, a w szczególności to drugie. Na oba pytania odpowie wam aplikacja motocyklowa Calimoto.  Aplikacja Calimoto jest już na rynku dłuższy czas, ale ja trafiłem na nią dopiero w zeszłym roku i bardzo, ale to bardzo mile mnie zaskoczyła.

Calimoto najlepsza aplikacja motocyklowa na telefon

Calimoto – aplikacja dla motocyklistów

Aplikacja Calimoto przeznaczona jest dla systemów Android i IOS. Mapy w aplikacji opierają się na platformie OpenStreetMap. Aplikacja występuje w opcji darmowej z dostępem do większości funkcji oraz w opcji płatnej, gdzie uzyskamy dostęp np. do map offline.

Rozpoczynając przygodę z Calimoto zostaniemy poproszeni o zalogowanie się lub założenie konta. Dobrze jeżeli to zrobimy, bo uzyskamy wtedy dostęp do wielu możliwości aplikacji. Po uruchomieniu aplikacji pokaże nam się mapa. W przypadku, gdy używamy darmowej wersji na mapie będzie widoczny tzw. obszar darmowy składający się z trzech województw oznaczony czarną linią. Jeżdżąc w wyznaczonym obszarze możemy swobodnie korzystać z aplikacji. Jednak, gdy będziemy chcieli ruszyć gdzieś dalej w „świat’ musimy wykupić jej pełną wersję.

Menu podręczne aplikacji obejmuje opcję:

  • Round trip – opcja ta daje nam możliwość wygenerowania zapętlonej trasy o długości do 300 km w wersji darmowej, a do 500 km w wersji płatnej. Możemy również wybrać punkt startowy oraz kierunek geograficzny, w którym chcemy jechać. Jest to idealne rozwiązanie dla osób chcących pojeździć wokół komina oraz tych, którzy będąc gdzieś na wyjeździe zapragną pozwiedzać okolicę.
  • Planner – opcja planowania podróży, Możemy zaplanować swoją trasę wyznaczając punkt początkowy, punkt końcowy, punkty przelotowe oraz konkretny rodzaj dróg, jakimi chcemy się poruszać. Istnieje również możliwość wskazania trasy objazdowej (round trip) o której wspominałem powyżej.
  • Rides – jest to opcja, którą nazwijmy „opcją społecznościową”. Umożliwia ona korzystanie z tras rekomendowanych przez innych użytkowników aplikacji oraz daje nam możliwość podzielenia się z nimi (użytkownikami), własnymi trasami, ocenianiem ich oraz dodawaniem do nich zdjęć.
  • Maps – tutaj mamy mapy do pobrania.
  • Settings – ustawienia. Możemy tutaj dostosować aplikację do swoich potrzeb.

Calimoto najlepsza aplikacja motocyklowa na telefon

Nawigacja w Calimoto

Calimoto może również służyć jako nawigacja. Po uruchomieniu aplikacji pokaże się nam mapa, gdzie możemy wyznaczyć dowolny cel naszej podróży. Możemy ustawić punkt początkowy, punkt docelowy, punkty przelotowe. Istnieje możliwość śledzenia i zapisywania naszego przejazdu nie korzystając z wytyczonej trasy. Nawigacja posiada opcje wskazywania określonych miejsc znajdujących się na trasie bądź w jej okolicy. Miejscami tymi są: miejsca spotkań motocyklistów, przełęcze, drogi kręte, stacje benzynowe, sklepy motocyklowe, hotele, restauracje i banki. Wszystkie wskazówki w trakcie nawigowania podawane są w języku angielskim.
Ekran nawigacji jest bardzo czytelny i prosty w obsłudze. Oprócz mapy i wskazówek jak jechać mamy dostęp do danych wyjazdu takich jak: godzina przyjazdu, pozostały dystans, czas przejazdu, prędkość, wysokość, średnia prędkość i innych.

Calimoto najlepsza aplikacja motocyklowa na telefon

Calimoto w internecie

Calimoto to nie tylko aplikacja na telefon. To również strona internetowa (https://calimoto.com), która posiada identyczne opcje jak aplikacja. Na stronie internetowej można dokładnie zaplanować swój wyjazd, a trasa będzie jednocześnie widoczna w aplikacji na telefonie. Strona www daje nam również dodatkowe możliwości takie jak: import i export plików GPX, wybór widoku mapy (domyślny, teren, satelita) oraz co jest ciekawostką – planowanie wyjazdu opierając się na warunkach pogodowych.

Calimoto najlepsza aplikacja motocyklowa na telefon

Opcja darmowa czy płatna?

Jak już wspomniałem wcześniej aplikacja występuje w wariancie darmowym lub płatnym. Wariant darmowy daje nam dostęp do większości funkcji, ale nie do map. Dostajemy tylko darmowy obszar trzech województw. Rozwiązanie to będzie miało swoich zwolenników wśród osób lubiących jeździć wokół przysłowiowego „komina”.

W wariancie Premium płacąc 169,99 złotych za rok (21,99 zł za tydzień) otrzymujemy dostęp do:

  • map całego świata offline
  • ostrzeżeń drogowych np. radarów
  • analizy kąta pochylenia
  • analizy przyśpieszenia i prędkości
  • opcji trasy: super kręta

Jeżeli wariant Free lub Premium wam nie odpowiada możecie wybrać trzecie rozwiązanie All Maps. Ten pakiet jest nieograniczony czasowo, odblokowuje wszystkie mapy, w tym ich dożywotnie aktualizacje (szczegóły na zdjęciu poniżej). Sami podejmiecie decyzję, która opcję będzie dla was najlepsza .

Calimoto - rzut ekranu

Podsumowanie

Okazało się że aplikacja jest naprawdę fajna. Dotychczas używałem darmowej wersji i jestem bardzo mile zaskoczony. Szkoda, że nie odkryłem Calimoto wcześniej.
Opcja zapętlenia trasy pokazała mi jak bardzo można się mylić. Byłem przekonany, że objechałem wszystkie trasy w okolicy, ale dzięki Calimoto okazało się, że tak nie jest. Poznałem trasy i drogi o których nie miałem zielonego pojęcia.
Opcja społecznościowa wraz z dodatkowymi funkcjami na pewno doda dużo atrakcyjności naszym wyjazdom. Oczywiście, aplikacja posiada pewne mankamenty jak np. brak języka polskiego, ale miejmy nadzieję że będzie się dalej rozwijać i będzie coraz lepsza.
Czy cena 169 zł to dużo? To zależy. Jeżeli ktoś nawija dużo kilometrów to moim zdaniem, nie. To tylko 14 zł miesięcznie. Dwa dobre piwka mniej. Zatem, czas na pełną wersję PREMIUM.

Osobiście polecam aplikację CALIMOTO. Nic nie stracicie, a wręcz zyskacie jak ją wypróbujecie.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże