TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Passo di Gavia (Włochy)

Przełęcz Gavia (niem. Gaviapass wł. Passo di Gávia) – przełęcz w Alpach Retyckich położona na wysokości 2621 m n.p.m. Leży w północnych Włoszech na granicy prowincji Sondrio i Brescia blisko granicy ze Szwajcarią. Przełęcz ta łączy Bormio na północy z Ponte di Legno na południu. Gavia oddziela masyw Sobretta-Gavia od reszty masywu Ortleru.

Passo di Gavia
Passo di Gavia (fot. internet)

„Długo zwlekałem z oceną poziomu trudności tej trasy. Bo właściwie trzeba ją podzielić na dwie części. Jej północna część jest określana jako średnia, a dla motocyklistów z niewielkim doświadczeniem w jeździe po przełęczach może okazać się trudną. Część południowa jest prawidłowo wyasfaltowana, jednak w środkowej części biegnie przez około dziesięciokilometrowy, niesamowicie wąski odcinek, na którym widok nadjeżdżającego z przeciwnej strony fiata cinquecento podnosi ciśnienie. Wymijające się na nim motocykle muszą manewrować z dokładnością co do milimetra. Ponadto droga prowadzi przez wiraże i podjazdy o słabej widoczności. Jeśli przed nami spotkają się dwa samochody osobowe to utknęliśmy na dobre.

Zanim wybije godzina grozy, zacznijmy wszystko od początku. Przełęcz Passo di Gavia łączy miejscowość Bormio na północy z Ponte di Legno na południu i ciągnie się na długości prawie 45 kilometrów. Na jej początkowym – północnym – odcinku, umiarkowanie trudnym i dobrze wyasfaltowanym, możemy nieco poszaleć po zakrętach. W środkowej części droga staje się wyraźnie węższa, a nawierzchnia dziurawa. Ta sytuacja wymaga od nas koncentracji i spokojnego manipulowania gazem.
Szczyt przełęczy znajduje się na płaskowyżu między wierzchołkami sięgającymi trzech tysięcy metrów wysokości i przy bezchmurnej pogodzie rozpościerają się przed nami niesamowite widoki na lodowiec Adamello. Passo di Gavia jako jedna z najtrudniejszych alpejskich tras została włączona do zawodów rowerowych Giro d’Italia.
Południowa część trasy opada w zakrętach po bezdrzewnych terenach, odsłaniając przed nami widoki na Alpy Lombardzkie. Jednak asfalt na tym odcinku szybko pokazuje swoje prawdziwe oblicze, zawęża się do szerokości kierownicy i staje się piekielnie kręty. Zabezpieczenia przed wypadnięciem z trasy są prowizoryczne, tak że każdy błąd kierowcy może zakończyć się niechybnym lotem w dół. Dlatego też sami motocykliści na wąskich wirażach powinni przezornie dawać sygnał klaksonem, aby ostrzec nadjeżdżających z naprzeciwka. Jeśli chcecie przeżyć, jedźcie spokojnie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze! „[1]

Passo di Gavia
Passo di Gavia (fot. Fabio Sandrini/passogavia.it)

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: Passo di Gavia
  • Kraj: Włochy
  • Najwyższy punkt: 2618 m
  • Liczba zakrętów: 28
  • Długość trasy:  44 km
  • Poziom trudności: trudna
  • Opłata za przejazd: nie
  • Zamknięte: od listopada do czerwca

Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 148.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże