TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Col de Tende (Włochy, Francja)

Przełęcz Tende (fr. Col de Tende, wł. Colle di Tenda) – przełęcz na wysokości 1871 m n.p.m., na granicy Francji i Włoch. Równoleżnikowo oddziela Alpy Liguryjskie od Alp Nadmorskich. Od północnej strony rozpoczyna dolinę rzeki Vermenagna w regionie Piemont, od południowej dolinę rzeki Roya w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

Col de Tende (Francja)
Col de Tende (fot. www.cycling-challenge.com)

” Col de Tende jest najdalej na południe wysuniętą trasą wśród wszystkich największych przełęczy alpejskich. Nie pokonamy jej ani harleyem, ani chopperem, ani również ścigaczem. Dlaczego? Ponieważ jej ekscytująca, południowa część z 48 (!) ostrymi wirażami jest w całości odcinkiem szutrowym…

Col de Tende rozdziela francuskie Alpy Nadmorskie od włoskich Alp Liguryjskich. Trasa ta, wybudowana jest za czasów Napoleona, łączy Turyn z Lazurowym Wybrzeżem. Jej północna strona zaczyna się od Limone Piemonte i liczy 22 wiraże, których pokonanie wymaga umiejętnego kierowania motocyklem oraz doświadczenia w jeździe po przełęczach. Za miejscowością Panice Soprana musimy znaleźć skręt z trasy RS20. Trasa ta prowadzi prosto do trzykilometrowego tunelu, tymczasem my nie zamierzamy korzystać z tego przejazdu pod szczytem przełęczy. Aby trafić na odpowiedni zjazd szukajcie po prawej stronie drogowskazu na Strada Vecchia del Colle di Tenda. To stara droga, na której od razu rozpoczynamy jazdę po zakrętach, początkowo jeszcze po asfalcie.

Dookoła niepozornego wierzchołka rozrzucone są ruiny posterunków i fortyfikacji wojskowych z XIX wieku, nadające temu miejscu atmosferę grozy. Największym obiektem jest Fort Central, znajdujący się ponad szczytem przełęczy. Jak podają legendy, sam wielki dowódca Hannibal przekraczał Col de Tende ze swoimi wojskami i słoniami.  Zanim skierujemy się na południową stronę przełęczy, powinniśmy odetchnąć i zebrać siły. Przed nami znajduje się 48 imponujących ostrych wiraży wzdłuż skalnych skał na luźnym szutrze, koleinach, bez barier zabezpieczających na brzegach trasy. Te wszystkie atrakcje uwieńczone są niesamowitymi widokami na francuskie Alpy Nadmorskie. Daleko w oddali, w pogodne dni, możemy dostrzec Lazurowe Wybrzeże, które kusi nas obietnicą nadmorskiego wypoczynku. Będziemy go potrzebować, gdy zdobędziemy Col de Tende.”[1]

Col de Tende (Francja)
Col de Tende. Widok z fortu Tabourde (fot. www.cycling-challenge.com)

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: Col de Tende/Colle di Tenda
  • Kraj: Francja i Włochy
  • Najwyższy punkt: 1871 m
  • Liczba zakrętów: 70
  • Długość trasy:  30 km
  • Poziom trudności: średni do bardzo trudny
  • Opłata za przejazd: nie
  • Zamknięte: od listopada do maja

Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 240.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże