MOTOCYKLEM PO EUROPIE: Hořice, czeska wyspa Man

O wyspie Man i odbywających się tam wyścigach motocyklowych wiedzą chyba wszyscy. Jednak nie każdy wie, że u naszych południowych sąsiadów odbywają się podobne wyścigi. Niewielkie Hořice w Czechach co roku są dwukrotnie organizatorem ulicznych wyścigów motocyklowych. W połowie maja odbywa się impreza „300 zatáček Gustava Havla”, a w sierpniu Czech Tourist Trophy — IRRC Hořice.  Zawody w zeszłym roku nie odbyły się z przyczyn nam wszystkim znanych, więc gdy pojawiła się informacja, że tegoroczne zawody mają się odbyć postanowiliśmy na nie pojechać. Majowy termin został odwołany, ale w drugim terminie (połowie sierpnia) odbyły się zawody z cyklu „300 zatáček Gustava Havla”.

Plakat 300 zatacek Gustava Havla 2021
Plakat 300 zatacek Gustava Havla 2021

300 zatáček Gustava Havla to międzynarodowe motocyklowe mistrzostwa Republiki Czeskiej na torach naturalnych , które od 1936 roku odbywają się w miejscowości  Hořice v Podkrkonoší . Nazwa zawodów wzięła się stąd, że po dwunastu okrążeniach wyścigu motocyklista pokonuje dokładnie 312 zakrętów. Na chwilę obecną zawodnicy pokonują 9 okrążeń,  gdzie każde mierzy ok. 5km.
Od 1968 r. wyścig nosi imię Gustava Havla, czeskiego zawodnika, który był jednym z najlepszych na świecie i zmarł tragicznie w 1967 r. w drodze do pracy.

Wyścigi obywają się w siedmiu kategoriach. Zaczynając od mniejszych klas 125GP/Moto3 + 250 Open oraz 125SP, poprzez Supermono + Supersport 300, Supertwin i kończąc na Supersport 600 i Superbike.
Wstęp na wyścigi i padok jest płatny (my dowiedzieliśmy się o tym dopiero w niedzielę), ale nie ma tragedii. Koszt wstępu na całe zawody (wyścigi + padok) to 700 Kč. czyli ok. 130 zł. Możecie, oczywiście kupić wejściówki na poszczególne dni, są one tańsze. Na niedzielne wyścigi wejściówka kosztowała 300 Kč, (ok. 60 zł).

Plan trasy
Plan trasy zawodów
Harmonogram wyścigów
Harmonogram wyścigów

 

W Hořicach, a dokładnie na Campingu Alegro zameldowaliśmy się w piątek po południu. Kamping bardzo fajny – basen, restauracja. Jak nie jesteście wybredni to jest wszystko co potrzeba. Spaliśmy pod namiotem, gdyż w terminie wyścigów bardzo trudno jest znaleźć  nocleg pod dachem, wręcz jest to niemożliwe, ale nie narzekaliśmy było super.
W sobotę rano obudził Nas ryk silników motocyklowych – rozpoczęły się treningi i kwalifikację, które trwały do godzin popołudniowych. Sobotnie treningi były tylko preludium do tego co miało dziać się i działo w niedzielę na ulicach Hořic.

Niedziela  to dzień zawodów. Do miasta zjeżdża się coraz więcej ludzi, którzy chcą zobaczyć zmagania najlepszych. A naprawdę, działo się. W każdym wyścigu był widać, że to nie przelewki. Zawodnicy (motocykliści) kładli na szalę swoje zdrowie i życie, aby stanąć na „pudle”. Wystarczyłby jeden błąd, aby wyścig zakończył się nieszczęściem, a i takich wyścigów nie brakowało.

300 zatáček Gustava Havla 2021, Hořice
300 zatáček Gustava Havla 2021, Hořice
Padok - 300 zatáček Gustava Havla 2021, Hořice
Padok – 300 zatáček Gustava Havla 2021, Hořice

Podsumowanie

Jeżeli jesteście miłośnikami  motocyklowych wyścigów ulicznych, adrenaliny i niepowtarzalnych emocji to nie może was tutaj zabraknąć. Zawody w Hořicach to nie to samo co wyścigi na wyspie Man, ale i tak robią ogromne wrażenie. Ryk silników, efektowne wymijanki, sytuacje w których zawodnik ratuje się przed wypadnięciem z trasy, sprawiają, że mamy ciary na całym ciele.
Organizatorzy i zawodnicy wkładają całe swoje serce i umiejętności, aby wyścigi w Hořicach były profesjonalne, ciekawe i pełne wrażeń. I takie są. Żałujemy tylko, że nie zwiedziliśmy  znajdującego się w Hořicach, Muzeum Czeskich Wyścigów Szosowych. Jednak nic straconego, zrobimy to za rok, bo też tam będziemy.

PS: Jadąc z Poznania do Hořic możecie po drodze odwiedzić ruiny zamku w Świnach (nie można zwiedzać), zwiedzić zamek w Bolkowie oraz po stronie czeskiej Fort Stchelberg.

Ruiny zamku w Świnach
Ruiny zamku w Świnach
Bunkier przy wejściu do Fort Stchelberg, Czechy
Fort Stchelberg – bunkier przy wejściu, Czechy

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże