TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Droga Lysevegen (Norwegia)

Popularna droga turystyczna Lysevegen w Forsand w Ryfylke (FV500) to imponująca, kręta droga górska o długości 29 km (18 mil) prowadząca z Lysebotn w głębi Lysefjord do Sirdal .

Droga Lysevegen
Lysevegen (fot. Torbjørn Heggheim)

Droga, położona jest w hrabstwie Rogaland w południowo-zachodniej Norwegii i uznawana jest za jedną z najbardziej spektakularnych dróg na świecie.

Została zbudowana jako droga robocza podczas budowy elektrowni wodnej w Tjodan i została oficjalnie otwarta w 1984 roku. Wcześniej łodzie były jedynym regularnym środkiem komunikacji ze światem zewnętrznym dla ludzi w Lysebotn.

Z Lysebotn droga najpierw przechodzi przez tunel (Lysetunnelen) o długości 1100 metrów, a następnie prowadzi w górę serpentyną 27 zakrętów. Na szczycie wzniesienia (640 metrów) znajduje się restauracja panoramiczna Øygardstøl i parking dla tych, którzy chcą wybrać się na spacer na Kjerag. 

Ta wąska droga (często trzeba się zatrzymać, aby przepuścić kierowców jadących z naprzeciwka) jest otwarta tylko przez 5 miesięcy w roku.  Otwiera się w maju (często pod koniec), a zamyka w październiku / listopadzie (w zależności od warunków śniegowych).

Najwyższym punktem na trasie jest jezioro Andersvatn, 950 metrów nad poziomem morza.  

Droga Lysevegen
Droga Lysevegen
Na drodze Lysevegen
Na drodze Lysevegen
Restauracja Øygardstøl
Restauracja Øygardstøl
Widok z restauracji Øygardstøl
Widok z restauracji Øygardstøl

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże