Assistance motocyklowe – przezorny zawsze ubezpieczony

Aktualizacja: 16 stycznia 2022

Assistance motocyklowe, warto je mieć jak wyjeżdżamy czy nie? Pytanie to na pewno nurtuje nie jednego motocyklistę. Nasi dziadkowie nie mieli takiego problemu. Po pierwsze, nikt wtedy nie słyszał o takim ubezpieczeniu, po drugie każdy z nich umiał naprawić swój motocykl na przysłowiowym „rowie”. Dzisiejsze nowe motocykle nie dają Nam szans ich naprawy na drodze, no może oprócz wymiany żarówki. Dlatego, potrzebny jest assistance.

assistance motocyklowy

Wykupić assistance czy nie?

Ja uważam, że tak. Jak mówi przysłowie „przezorny zawsze ubezpieczony”, nigdy nie wiadomo co może się Nam przydażyć. Złapiemy gumę, zabraknie Nam paliwa, motocykl odmówi posłuszeństwa, różne przypadki chodzą po ludziach.

Jak już podejmiemy decyzję, że wykupujemy assistance to pojawia się kolejne pytanie –  jakie, gdzie?

W Polsce prawie każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe posiada w swojej ofercie assistance samochodowe, a ich okrojone pakiety dodawane są do OC, jednak nie są one przystosowane do zagranicznych wyjazdów.

Zatem jakie towarzystwo wybrać, jaki assistance?

Towarzystw Ubezpieczeniowych w Polsce, które oferują assistance na motocykl jest bardzo mało, a jak już są to ich pakiety mają dużo wykluczeń, niuansów, które mogą nas zaskoczyć w trakcie wyjazdu. Należy zatem dokładnie zapoznać się  z OWU, a później skontaktować się z ubezpieczycielem i potwierdzić informację w nim zawarte. Z doświadczenia wiem, że w OWU jedno, a ubezpieczyciel drugie (OWU nie zawiera wszystkich informacji np.: jakie pakiety dotyczą motocykli).

Ze względu na to, że coraz częściej w internecie, na rożnych forach, w socjal mediach i nie tylko, pojawia się pytanie z jakiego korzystamy assistance na motocykl postanowiłem w tym artykule przedstawić porównanie assistance motocyklowych różnych towarzystw, jednak ograniczam się tylko do pakietów na Europę.

Zatem zaczynamy. Na pierwszy ogień, nasz rodzimy potentat PZU.

PZU

Pakiet PWD SUPER PL + EUROPA

Można go zawrzeć nawet jeśli nie masz pojazdu ubezpieczonego w PZU.

Pakiet obejmuję obszar Polski i Europy (z wyłączeniem Mołdawii i Rosji), a także Algieria, Maroko, Izrael i Tunezja.

Podstawowy pakiet obowiązuje dopiero powyżej 20 km od miejsca zamieszkania (siedziby), ale za dodatkową opłatą można go rozszerzyć i limit kilometrów zostanie zniesiony.

Maksymalny limit holowania: do 150 km.

PZU ma możliwość rozszerzenia limitu holowania po Polsce bez limitu, a w Europie do 1200 km, jednak nie złapcie się na to, ponieważ dotyczy to tylko samochodów.

WARTA

Ubezpieczyciel proponuje nam 4 warianty assistance na Europę, jednak tylko dwa z nich dotyczą motocykli.

Są to warianty:

>> Złoty
>> Krótkoterminowy Podróżnik 15 (15 dni ubezpieczenia)

Ubezpieczenie można zawrzeć tylko mając wykupione OC lub AC w Warcie.

Pomoc realizowana jest na terytorium RP oraz pozostałych krajów europejskich (Rosja i Turcja w europejskich częściach ich terytoriów), a także Maroka, Tunezji i  Izraela. Szkody powstałe na terytorium Gruzji nie są objęte ochroną ubezpieczeniową.

Maksymalny limit holowania: do 200 km – pakiet złoty, do 400 km – pakiet Podróżnik 15

ALLIANZ

Towarzystwo, który ma w ofercie ubezpieczenie stricte przeznaczone dla motocyklistów.

Ubezpieczenie można  zawrzeć nawet jeśli nie masz pojazdu ubezpieczonego w ALLIANZ.

Mamy do wyboru:

>> pakiet TOURER PL + EU (zawierany na okres sezonu motocyklowego, od początku marca do końca października)
>> pakiet  TOURING lub ADVENTURE (ochrona dzienna)

Ochrona ubezpieczeniowa w ramach ubezpieczenia assistance jest udzielana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP) oraz następujących krajów europejskich: Albanii, Andory, Austrii, Belgii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii, Malty, Mołdawii, Monako, Niemiec, Norwegii, Portugalii, europejskiej części Rosji, Rumunii, San Marino, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, europejskiej części Turcji, Ukrainy, Watykanu, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Assistance nie działa na terenie Gruzji, azjatyckiej części Rosji i Turcji, na zamorskich terytoriach krajów europejskich wskazanych powyżej.

W pakiecie TOURING i  ADVENTURE ochrona nie jest udzielana na terytorium Polski.

Jeżeli ugrzeźniecie w błocie lub śniegu albo będziecie mieli awarię/wypadek poza drogami publicznymi assistance również nie obowiązuje.

Maksymalny limit holowania: do 100 km – pakiet TOURER PL + EU, do 250 km – pakiet TOURING i ADVENTURE.

W przypadku awarii/wypadku przysługuje nam jedno z trzech świadczeń do wyboru:

> Pojazd zastępczy.
> Załatwienie noclegu na czas naprawy (maksymalnie 2 dni).
> Organizacja powrotu osób ubezpieczonych do miejsca zamieszkania na terytorium Polski.

Wykupując pakiet ADVENTURE uzyskamy dodatkowo ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance za granicą do 200 000 zł.

LINK 4

Assistance w LINK4 możemy zakupić tylko z polisą OC. Ubezpieczyciel proponuje nam 3 warianty ubezpieczenia, jednak tylko jeden wariant dotyczy motocykli.

Jest to pakiet: AUTO ASSISTANCE

Państwa, na terenie których świadczone są usługi assistance w ramach ubezpieczenia Auto Assistance to: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Lichtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Macedonia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Turcja (część europejska), Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Maksymalny limit holowania: do 200 km.

Świadczenie Wynajmu samochodu zastępczego nie łączy się ze świadczeniem Noclegu oraz świadczeniem Transportu Kierowcy i Pasażerów czyli jeżeli na czas naprawy zażyczymy sobie samochód zastępczy, LINK4 nie zapewni nam noclegu, a także dowozu do domu.

GOTHAER

Towarzystwo Gothaer ma w swojej ofercie dwa pakiety ubezpieczenia assistance.

Pierwszy to Auto Assistance Podstawowy wliczony w cenę OC lub AC. Drugi pakiet to Auto Assistance Plus, który występuje w dwóch wersjach:

>> Standard
>> LUX

W każdej z tych wersji istnieją 3 warianty:

>> Polska
>> Europa – ubezpieczenie roczne
>> Krótkoterminowe – od 30 dni i dłużej

Świadczenie assistance Europa i Krótkoterminowe może być realizowane na terenie Polski lub za granicą, tj. na terytorium państw europejskich, z zastrzeżeniem, że na terytorium: Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Portugalii – za wyjątkiem ich wysp; Francji – bez terytoriów zamorskich i wysp; Rosji i Turcji – wyłącznie w ich części europejskiej. Uwaga dla tych osób, które chcą zwiedzać np. chorwackie wyspy.

STANDARD EUROPA

W razie awarii assistance działa  wyłącznie wtedy, gdy zdarzenie objęte ochroną miało miejsce w odległości większej niż:

a) 5 km od miejsca zamieszkania – dla wariantu Polska i Europa;

b) 50 km od miejsca zamieszkania – dla wariantu krótkoterminowego.

Maksymalny limit holowania: 200 km Poska, 100 km Europa

LUX EUROPA

W razie awarii assistance działa  wyłącznie wtedy, gdy zdarzenie objęte ochroną miało miejsce w odległości większej niż:

a) bez względu na odległość miejsca zdarzenia od miejsca zamieszkania – dla wariantu Polska i Europa;

b) 50 km od miejsca zamieszkania – dla wariantu krótkoterminowego.

Maksymalny limit holowania:

>> bez limitu kilometrów po Polsce; 1100 km (holowanie do Polski) albo 500 km (holowanie do innego miejsca za granicą) – Europa, dotyczy pojazdów mechanicznych w wieku do 12 lat

>> 700 km (holowanie do Polski) albo 350 km (holowanie do innego miejsca za granicą) – Europa, dotyczy pojazdów mechanicznych w wieku powyżej 12 lat.

GENERALI

Generali proponuje nam w swojej ofercie 3 warianty ubezpieczenia assistance na Europę:

>> KOMFORT – zawierany na okres 12 miesięcy lub na okres 15 albo 30 dni
>> KOMFORT PLUS  – zawierany wraz z jednoczesnym zawarciem umowy ubezpieczenia Autocasco lub OC 360° w Generali. I tutaj mała niespodzianka. Ubezpieczenie OC 360° wg OWU dotyczy tylko samochodów osobowych, zatem „zonk”. No chyba, że wykupimy AC.
>> LUX – dotyczy tylko samochodów osobowych.

Z powyższego wynika, że dla motocykli zostaje tylko assistance KOMFORT.

Świadczenia assistance w wariancie KOMFORT organizowane są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz państw europejskich: Albania, Andora, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Czarnogóra, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania i Włochy oraz europejska część Rosji i europejska część Turcji, przy czym przez Europejską część Rosji rozumie się następujące jednostki podziału administracyjnego terytorium Federacji Rosyjskiej: Okręg Centralny, Okręg Północno-Zachodni (bez Nienieckiego Okręgu Autonomicznego i Republiki Komii), Okręg Wołżański, Obwód Wołgogradzki, Obwód  Rostowski, Republika Kałmucji, Obwód Astrachański oraz Kraj Stawropolski), przez Europejską część Turcji rozumie się Trację (obszar Turcji od strony europejskiej do Morza Marmara oraz cieśnin Bosfor i Dardanele).

W razie awarii pojazdu w wieku powyżej 10 lat assistance działa  wyłącznie wtedy, gdy zdarzenie objęte ochroną miało miejsce w odległości nie mniejszej niż 25 km od miejsca zamieszkania.

Pojazd zastępczy przysługuje nam tylko w przypadku wypadku bądź kradzieży.

Maksymalny limit holowania: do 100 km; w przypadku wypadku na terenie Polski holowanie do najbliższego warsztatu bądź do miejsca wskazanego przez ubezpieczonego z wykluczeniami OWU.

COMPENSA

Compensa jest jednym z nielicznych towarzystw ubezpieczeniowych, który posiada aż 5 wariantów assistance i wszystkie dotyczą również motocykli.

Ubezpieczenie zawieramy na 12 miesięcy i może być zawarte z polisą OC lub AC.

Dostępne warianty assistance:

>> BAZA
>> STANDARD
>> KOMFORT
>> KOMFORT PLUS
>> LUX

Odpowiedzialność COMPENSY obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, państw należących do Unii Europejskiej oraz Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Lichtensteinu, Macedonii, Mołdawii, Monako, Norwegii, Rosji (część europejska), San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji (część europejska), Ukrainy i Watykanu z wykluczeniami OWU.

Maksymalny limit holowania zależy od wariantu jaki wybierzemy. W wariancie BAZA jest to holowanie po wypadku, kolizji, kradzieży do najbliższego warsztatu, w wariancie najdroższym LUX – bez limitu po terytorium Polski, za granicą do  1 100 km.

Trzeba pamiętać, że  w związku z tym samym zdarzeniem przysługuje  wyłącznie  jedno  świadczenie  holowania. Przekroczenie granicy RP w trakcie realizacji świadczenia holowania nie powoduje zmiany limitu kilometrowego właściwego ze względu na miejsce wystąpienia zdarzenia.

BEESAFE

Beesafe to ubezpieczyciel, należący do grupy COMPENSA. Ma w swojej ofercie 4 warianty assistance, ale dwoma można się zainteresować. Są to warianty STANDARD I PREMIUM.
Ubezpieczenie zawieramy na 12 miesięcy i może być zawarte z polisą OC lub AC.

Beesafe udziela rozszerzonej pomocy assistance na terenie RP i Europy w razie wypadku lub awarii.
Zakres terytorialny ubezpieczenia obejmuje szkody powstałe w europejskich częściach państw należących do Unii Europejskiej (w tym Polski), Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Monako, Norwegii, Rosji, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Watykanu, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Za europejską część Rosji uznaje się Okręg Woroneski, Okręg Wołgogradzki, Obwód Rostowski, Republikę Kałmucji, Obwód Astrachański, Kraj Stawropolski, Centralny Okręg Federalny oraz Północno-Zachodni Okręg Federalny bez Nienieckiego Okręgu Autonomicznego i Republiki Komi, a za europejską część Turcji uznaje się Trację.

Maksymalny limit holowania: wariant standard – 200 km, wariant premium – 1000 km

ERGO HESTIA

Assistance w ERGO HESTIA możemy zakupić tylko z polisą OC. Ubezpieczyciel proponuje nam 2 warianty ubezpieczenia.

>> WYPADEK
>> AWARIA

Powyższe warianty możemy dodatkowo rozszerzyć o opcję TURBO, zwiększając przy tym zakres ubezpieczenia np. limit holowania.

Zakres terytorialny ubezpieczenia: Europa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael i Iran

Maksymalny limit holowania: wariant WYPADEK i AWARIA – w Polsce do 500 km, a za granicą do 250 km (limity łączą się). Wariant TURBO – w Polsce bez limitu kilometrów, a za granicą 1500 km (limity łączą się).

serwis motocyklowy

 

PORÓWNANIE UBEZPIECZEŃ ASSISTANCE:

Przykładowy zakres ochrony PZU WARTA ALLIANZ LINK 4
GENERALI
Wariant Super PL+Europa Złoty Podróżnik 15 Tourer PL+EU Touring/Adventure Auto Assistance Komfort
Okres ochronny 12 miesięcy 12 miesięcy 15 dni od marca do października ochrona dzienna 12 miesięcy 12 miesięcy, 15 lub 30 dni
Naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia
Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Holowanie – awaria/wypadek 150 km 200 km 400 km 100 km 250 km 200 km 100 km
Pojazd zastępczy
Nie TAK – po wypadku, NIE – po awarii Tak Tak Nie/Tak TAK – po wypadku lub kradzieży TAK – po wypadku lub kradzieży
Parking
Tak
Tak
Tak
Tak
Tak
Tak
 Tak
Nocleg Tak Nie Tak Tak Nie/Tak Tak
Tak
Brak paliwa Tak   Tak Tak Tak   Tak
Cena
ok. 217 PLN 88,00 PLN 89.00 PLN 219,00 PLN 9,90 PLN/13,50 PLN/dzień 109 PLN  brak danych
Aktualne OWU
Strona www
www www www www www

 

Przykładowy zakres ochrony GOTHAER COMPENSA
Wariant Standard
Europa/
Krótkoterminowy
LUX
Europa/
Krótkoterminowy
Baza
Standard Komfort
Komfort Plus
Lux
Okres ochronny  12 miesięcy/ od 30 dni
12 miesięcy/ od 30 dni 12 miesięcy 12 miesięcy 12 miesięcy 12 miesięcy
12 miesięcy
Naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Holowanie – awaria/wypadek  200 km Polska; 100 km Europa

Pojazdy w wieku do 12 lat: Polska bez limitu km; Europa – 1100 km (holowanie do Polski) albo
500 km (holowanie do innego miejsca za granicą)

Pojazdy w wieku powyżej 12 lat: Polska bez limitu km; Europa – 700 km (holowanie do Polski) albo
350 km (holowanie do innego miejsca za granicą)

Nie/Tak Tak 200 km
w Polsce bez llimitu km; 500 km za granicą
w Polsce bez llimitu km; 1 100 km za granicą
Pojazd zastępczy Tak
Tak Nie Tak Tak
Tak
Tak
Parking Tak
Tak
Nie Tak
Tak
Tak
Tak
Nocleg  Tak Tak Nie Tak Tak
Tak
Tak
Brak paliwa  Tak Tak Nie Tak Tak Tak Tak
Cena  brak danych
brak danych brak danych brak danych brak danych
brak danych
ok. 250,00 PLN
Aktualne OWU
Strona www
 www www

 

Przykładowy zakres ochrony BEESAFE ERGOHESTIA
Wariant

 

Standard

Premium
Wypadek
Awaria Turbo
Okres ochronny 12 miesięcy
12 miesięcy
12 miesięcy 12 miesięcy 12 miesięcy
Naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia Tak Tak Tak Tak Tak
Holowanie – awaria/wypadek 200 km
1000 km Tak. W Polsce do 500 km, a za granicą do 250 km – limity łączą się Tak. W Polsce do 500 km, a za granicą do 250 km – limity łączą się, nie więcej niż 2 razy w okresie ubezpieczenia
Tak. W Polsce bez limitu kilometrów, a za granicą do 1500 km – limity łączą się, przy czym dla awarii i uruchomienia pojazdu nie więcej niż 3 razy w okresie ubezpieczenia
Pojazd zastępczy Tak. Na 7 dni, 5 razy w okresie ubezpieczenia
Tak. Na 14 dni
Tak Tak Tak
Parking Tak. Do 7 dni
Tak. Do 7 dni
Tak. Do 300zł Tak. Do 300 zł
Tak. Do 300zł
Nocleg Tak Tak Tak. Do 3 dni Tak. Do 3 dni
Tak. Do 3 dni
Brak paliwa Tak Tak Nie Tak Nie – wypadek, Tak – awaria
Cena ok. 89,00 PLN
ok. 230,00 PLN
brak danych brak danych 200.00 PLN (awaria + wypadek)
Aktualne OWU
Strona www
www www

Mam nadzieję, że ten artykuł przyda się osobą, które planują wykupić assistance i będą go traktować jako przewodnik po Towarzystwach Ubezpieczeniowych, ale zawsze pamiętajcie

CZYTAJCIE OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA, a następnie POTWIERDŹCIE JE U UBEZPIECZYCIELA.

Jeżeli macie swoje doświadczenia w tym temacie, jakieś spostrzeżenia dotyczące artykułu (co zmienić, co poprawić} dajcie znać. Wszelkie opinie mile widziane.

PS: Ostatnio miałem możliwość sprawdzenia assistance Towarzystwa Ubezpieczeniowego WARTA S.A. Mój motocykl uległ awarii w Niemczech w trakcie zwiedzania Czeskiej i Saskiej Szwajcarii (więcej o tym wyjeździe tutaj). Na szczęście miałem wykupiony assistance w wariancie Złotym, więc z niego skorzystałem, a teraz mogę podzielić się doświadczeniem.

Zdarzenie zgłaszamy na infolinii podając nr polisy i dokładnie opisujemy miejsce gdzie ono nastąpiło (adres, jakiś punkt szczegółowy). Po przyjęciu zgłoszenia przez infolinie zostaje Nam tylko czekać na kontakt z pomocą drogową. W moim przypadku kontakt został nawiązany 30 minut po zgłoszeniu. Jakie było moje zdziwienie (na plus) jak w słuchawce usłyszałem język polski, a nie niemiecki. Laweta miała przyjechać w ciągu 2,5 godziny. Okazało się, że pomoc drogowa przyjedzie z Polski, bo jest to bardziej opłacalne dla ubezpieczalni niż korzystać z usług Niemca. Dotyczy to również innych Państw Europy.

Pomoc drogowa przyjechała jak „z zegarkiem w ręku”. Miły Pan „laweciarz” załadował motocykl na samochód i ruszyliśmy w kierunku domu. Jako, że do miejsca zamieszkania miałem ponad 320 km, a moje assistance obejmowało holowanie tylko do 200 km musiałem wybrać miejsce, gdzie będę rozładowany – padło na Zieloną Górę. Z Zielonej Góry do domu zaholował mnie znajomy. Mogłem również skorzystać z oferty pomocy, która mnie przywiozła z Niemiec, ale cena jaką miałem dopłacić obaliła mnie z nóg – 625 zł za 125 km. Taniej wynająć samemu lawetę lub busa i samemu zholować motocykl, nawet z Europy.

Ogólnie byłem miło zaskoczony obsługą assistance oraz firmy, którą po mnie przyjechała. Szkoda tylko, że odległości holowania są tak małe, a jak już są odpowiednie to cena ubezpieczenia jest jak z kosmosu.

Zawsze miałem dylemat czy wykupować ubezpieczenie assistance. Teraz już tego dylematu nie mam i będę to robił.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże