Zimowanie motocykla

Wszystko wskazuje na to, że sezon motocyklowy się zakończył. Coraz mniej motocykli widać na ulicach, a coraz więcej parkuje w garażach.

Koniec sezonu nie wiąże się tylko z odstawieniem swojego „pupila” do garażu. Należy zadbać o to, aby nasz „pupil” był dobrze przygotowany do snu zimowego i żeby nie było z nim problemów na wiosnę.

Jedną z podstawowych czynności przygotowania jednośladu do snu zimowego jest jego umycie. Należy usunąć wszystkie zabrudzenia, a przede wszystkim kurz i błoto, które wiążą w sobie wilgoć. Po umyciu dobrze byłoby zakonserwować elementy lakierowane pastą ochronną.

Pomieszczenie, w którym przechowujemy motocykl powinno być dobrze wentylowane. Brak wentylacji, powoduje gromadzenie się wilgoci w garażu, która może doprowadzić do powstania korozji elementów motocykla.

Bardzo istotną rzeczą jest zatankowanie zbiornik paliwa do pełna, aby zapobiec powstawaniu w nim korozji.

Koniecznie należy zadbać o akumulator na czas dłuższego postoju. Należy go wymontować z motocykla i nie dopuścić do jego rozładowania, dla pewności zostawiając go podpiętego pod automatyczny prostownik.

Długi postój motocykla nie wpływa dobrze również na opony, które mogą się odkształcać od długiego stania. Dlatego, jak jest możliwość stawiajmy motocykl na stopce centralnej lub zakupmy stojak do motocykla.

Wypadałoby również zadbać o jednostkę napędową czyli silnik (wymienić olej, filtr oleju, filtr powietrza). Jednak  istnieją dwie szkoły. „Stara” szkoła zaleca wymienić płyny na zimę, żeby motocykl nie stał z przepracowanym olejem, który może mieć negatywny wpływ na pracę silnika (opiłki, agresywne produkty spalania paliwa i oleju silnikowego, osady). „Nowa” szkoła twierdzi, że dzisiejsze oleje oraz filtry zapobiegają powyższym problemom.

Odpalanie motocykla zimą jest to następna kwestia, którą należy poruszyć. Jedni twierdzą, żeby nie odpalać motocykla jak nie mamy zamiaru na motocyklu jeździć. Inni, że jest to dobre, gdyż długotrwały brak pracy szkodzi silnikowi. Zatem, jeżeli już chcesz odpalić motocykl zimą pamiętaj, aby porządnie rozgrzać silnik, aż do włączenia się wentylatora w układzie chłodzenia. Nigdy nie przepalaj silnika używając wysokich obrotów przed rozgrzaniem się jednostki.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże