TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Ötztaler Gletscherstraße (Austria)

Trasa Ötztaler Gletscherstraße (Oetztalska Droga Lodowcowa) pnie się z Sölden wysoko aż do podnóży lodowców Rettenbach i Tiefenbach. Ma długość 13 kilometrów i średnie nachylenie rzędu 11 proc. Wszyscy, którzy chcą dotrzeć do lodowca Tiefenbach, przekraczają górę w najwyżej położonym tunelu drogowym w Europie i docierają na wysokość aż 2.830 m n.p.m.

Ötztaler Gletscherstraße
Ötztaler Gletscherstraße – Oetztalska Droga Lodowcowa (kadr z serialu Mścicielka)

„Trasa Ötztaler Gletscherstraße jest odpłatnym ślepym odcinkiem, na który powinniśmy się udać, na przykład w drodze na przełęcz Timmelsjoch. Wybierając tę trasę, musimy uwzględnić odmienne warunki pogodowe: droga prowadzi bowiem na pełne 2800 metrów wysokości w tereny wysokogórskie, które nawet w środku lata, przy niekorzystnych stanach pogody, potrafią zaskoczyć nas nawrotem zimy, śniegiem, ujemnymi temperaturami i w konsekwencji oblodzeniem jezdni. Tereny narciarskie dookoła Rettenbachferner są zamknięte w sezonie letnim. Dzięki temu trasa nie jest oblegana przez narciarzy, którzy szczególnie upodobali sobie tutejsze stoki.

RADA: udajcie się na tę obfitującą we wspaniałe widoki trasę w dzień powszedni. Wtedy będziecie mieć ten odcinek, z jego sięgającym do 13 procent nachyleniem, wyłącznie dla siebie.

Przy lodowcu Rettenbachgletscher znajdziecie wystarczająco dużo miejsc parkingowych, aby odstawić motocykl na kilka godzin np. udać się pieszo na szlak(…)
Następny odcinek od Rettenbach do Tiefenbachgletscher prowadzi przez dwukilometrowy tunel Ross-Mittermeier-Tunnel, najwyżej położony tunel drogowy w Europie(…).[1]

Ötztaler Gletscherstraße
Ötztaler Gletscherstraße – Oetztalska Droga Lodowcowa (kadr z serialu Mścicielka)

Z kinematografią w tle

Prawdopodobnie fanom najsłynniejszego na świecie tajnego agenta MI6 znana jest Ötztaler Gletscherstraße. To tutaj nakręcono widowiskowe sceny pościgu samochodowego do kinowego hitu z serii przygód Jamesa Bonda „Spectre”.
Oetztalska Droga Lodowcowa jest również miejscem akcji (nakręcono tam, nie które sceny) serialu Netflixa „Mścicielka”.

W telegraficznym skrócie:

  • Nazwa: Ötztaler Gletscherstraße
  • Kraj: Austria
  • Najwyższy punkt: 2811 m
  • Liczba zakrętów: 9
  • Długość trasy:  ok. 16 km (ślepy odcinek)
  • Poziom trudności: łatwy do średniego
  • Opłata za przejazd: tak
  • Blokada zimowa: od połowy/końca listopada

 

Źródło:
[1] Heinz E. Studt, 100 przełęczy alpejskich na motocyklu. Najpiękniejsze trasy Alp Wschodnich i Zachodnich., FAR AWAY, Warszawa 2014, s. 82. 

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże