TRASY MOTOCYKLOWE W EUROPIE: Trollstigen (Norwegia)

Droga Trolli (Trollstigen) w dosłownym tłumaczeniu „drabina trolli”, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii, będącą żelaznym punktem większości wycieczek.

W nazwie tej jest sporo prawdy, ponieważ widok z góry na wąską i stromą szosę (o nachyleniu sięgającym miejscami 12%) z jedenastoma bardzo ostrymi zakrętami w istocie przypomina drabinę. Zaczyna się łagodnym podjazdem w głębi doliny Isterdalen, po czym akrobatycznie trawersuje na wysokość 852 metrów n.p.m. do przełęczy Alnesreset. Stąd rozpoczyna się ponownie łagodny zjazd do miejscowości Valldal nad Nordfjordem.

Po ośmiu latach budowy droga została uroczyście otwarta 31 lipca 1936 r. przez króla Haakona VII, a stara ścieżka Klovstein, od wieków łącząca regiony Romsdalen i Sunnmore, jest dziś popularnym szlakiem turystycznym. W 2005 roku przeprowadzono remont drogi, poprawiając jej ochronę przed spadającymi odłamkami skalnymi.

Należy pamiętać, że droga jest otwarta jedynie od połowy maja do października i poza tym okresem jest całkowicie nieprzejezdna. Ze względu na wąskie zakręty na drodze obowiązuje również zakaz wjazdu dla pojazdów dłuższych niż 12,4 m.

O tym, że należy uważać na trolle, ostrzega jedyny tego rodzaju znak drogowy w Norwegii.

PARTNERZY:

Moto Floydoo Bieszczady

Copyright © 2018 Moto Podróże